Google Translate

Arabic English French Georgian German

حافظ الکترونیک

کاهش مصرف برق

دستگاه کاهنده مصرف برق

دستگاه کاهش مصرف برق

نظر سنجی

به دنبال چه می گردید؟
 
صرفه جویی در مصرف برق مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

راه کارهای صرفه جویی مصرف برق و مدیریت مصرف

مدیریت مصرف برق ترکیبی از فعالیتهای بهم پیوسته بین اداره برق و مشترک است تا مصرف برق منطقی بشود.
بر این اساس هم عرضه کننده برق و هم مصرف کننده آن به سود بیشتری دست خواهند یافت البته این نکته را باید متذکر شد که هدف از مدیریت مصرف برق، کاهش میزان تولید و یا کاستن از رفاه جامعه نیست، بلکه کاربرد منطقی و خردمندانه انرژی الکتریکی و استفاده صحیح از آن است که نتیجه آن حفظ و حتی افزایش تولید و رفاه جامعه خواهد بود.

روند مصرف در ساعات شبانه روز و تعیین اهمیت زمانی:

معمولا" میزان مصرف مشترکان در تمام ساعات شبانه روز یکنواخت نیست و در بعضی ساعات بیشتر و در ساعات دیگر کمتر است معمولا" بیشترین مصرف در ساعات اولیه شب بخصوص و در فصل تابستان به دلیل استفاده از سیستم ها خنک کننده الکتریکی اتفاق می افتد که اصطلاحا" ساعات پیک بار یا ساعتهای اوج بار نامیده می شود و دلیل این افزایش مصرف، واردمدارشدن وسایل روشنایی و سایر وسایل برقی خانگی می باشد در اوقات دیگر مانند نیمه شب به دلیل خاموش شدن بسیاری از وسایل برقی مصرف به صورت قابل ملاحظه ئی کاهش می یابد.
یکی دیگر از ویژگیهای برق این است که در هر لحظه باید تولید آن با مقدار تقاضا متناسب باشد لذا برنامه ریزی های تامین برق باید به گونه أی باشد که پاسخگوی بیشترین نیاز مصرفی باشد تا اختلالی در تامین برق مطمئن برای مشترکین ایجاد نشود اما با توجه به عدم یکنواختی مصرف برق در ساعات مختلف شبانه روز ، بخشی از ظرفیت تجهیزات نصب شده در ساعات کم بار شبکه بی استفاده می ماند که خود باعث ضرر و زیان برای سرمایه های ملی کشور است بنابراین رعایت صرفه جویی در مصرف برق در ساعات اوج مصرف از اهمیت ویژه ئی برخوردار است.

ساعات اوج بار و نکات قابل توجه

ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما می توان این مدت زمانی را با توجه به ساعت رسمی کشور در شش ماهه اول ساعت حدودا" از ساعت 19 تا 23 و در شش ماهه دوم سال از ساعت 18 تا 22 در نظر گرفت یعنی حدودا" 4 ساعت بعداز غروب آفتاب که بیشترین مصرف روشنایی و وسایل برقی به وقـــــــوع می پیوندد . در این راستا توصیه می شود که مصرف تا حد ممکن از ساعات پربار شبکه به ساعات کم بار شبکه منتقل شود و به مسئله افزایش بازده مصرف برق نیز توجه شود در این زمینه تغییر ساعات شبانه روز و صنفی و ذخیره سازی انرژی گرمایی و سرمایی می تواند موثر واقع شود.

توصیه هایی پیرامون شرایط صحیح استفاده از برق

  1. 1- استفاده هر چه بیشتر از نور خورشید ( روشنایی طبیعی روز )
2- در صورت امکان استفاده از پرده های نازک وتور و عدم جلوگیری از نور روز
3- پاکیزه نگه داشتن شیشه های پنجره ها برای عبور نور طبیعی
4- چیدن وسایل در اتاق به گونه أی که بازدارنده نور روز نباشند
5- با استفاده از پنجره های بلند و شیشه أی ، در دیوارهای اتاقهای اداری و مانند آن می توان فضاهای میانی ساختمان را از روشنایی کافی برخوردار کرد .
6- کاربرد صحیح لامپهای فلورسنت
7- استفاده کمتر و سنجیده تر از لامپهای رشته أی ( به سبب تولید گرمای زیاد )
8- در فصل تابستان ، بهتر است تا حد امکان لامپهای رشته أی را خاموش نگهداریم زیرا روشن کردن یک لامپ رشته أی به مترله روشن کردن یک بخاری برقی کوچک است .
9- استفاده از روشهای پرتوافشانی فنی ، اقتصادی و بهداشتی
10- توجه به استانداردهای روشنایی
11- چنانچه محل کار یا موضع کار نور بیشتری نیاز داشته باشید ، مقدار نورعمومی ( روشنایی سقف اتـــاق ) را می باید کمتر در نظر گرفت و از نور موضعی استفاده کرد .
12- نور موضعی بدون نور عمومی بهداشتی نیست و برای سلامتی چشم مضر است ، زیرا در چنین حالتی چشم به سبب اجبار در انطباق خود با روشنایی زیاد موضع کار و تاریکی اطراف خسته می شود لذا استفاده از هر دو ضروری است .
13- تمیز کردن مرتب لامپها و پاکیزگی حبابها و پرتوافشان ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، براثر غبارگرفتگی لامپها حبابها و پرتوافشانها ، روشنایی موثر از 15 تا 25 درصد کاهش می یابد . از این رو غبارزدایی لامپها در کارخانه ها و مراکز تجاری اهمیت بیشتری دارد .
14- استفاده از رنگ آمیزی روشن برای دیوارها ، سقف و چارچوب در و پنجره
15- کاربرد فراوان لامپهای فلورسنت و کم مصرف در مراکز تجاری
16- استفاده از کلیدهای زمان دار در راهروها و محلهای عبور و خاموش نمودن چراغ فضای بلااستفاده
17- استفاده از لامپهای با توان الکتریکی مناسب در فضاهای بسیار کوچک نظیر راه پلکان ، دستشویی و حمام و مانند اینها
18- تعویض حبابهای شکسته و فرسوده لامپهای فلورسنت درساختمانهای اداری ، تجاری و مانند آن
 

ورود نمایندگان